از خواستگاری تا عروسی / هفت خوان ازدواج رو بدانیم

خواستگاری تا عروسی

خواستگاری تا عروسی : از زمان خواستگاری تا زمانی که شما برای جشن عروسی به تشریفات عروسی مراجعه میکنید یک خط زمانی با انجام کارهایی وجود دارد که در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد

ازدواج و عروسی در ایران از زمان قدیم تا اکنون دارای مراحلی بوده است که طبق رسوم با طی کردن این مراحل شما میتوانید ازدواج کنید .

در هر جایی مراحل عروسی متفاوت است اما دو مورد در بین تمام کشور ها و نقاط دنیا یکسان است و آن هم خواستگاری و عروسی است . در بیشتر کشور های اروپایی عروس و داماد از یکدیگر درخواست ازدواج ( خواستگاری ) را انجام میدهند و در صورتی که بپذیرند مستقیم به مرحله آخر که برپایی جشن عروسی میباشد میروند.

اما در ایران شرایط به گونه ای دیگر است و شما باید از خواستگاری تا عروسی چند مرحله را بگذرانید که به آن ها هفت خوان ازدواج میگویند .

شاید با شنیدن هفت خوان فکر کنید که ازدواج مراحل سخت و دشواری دارد اما اینطور نیست شما با رعایت نکات و اصول میتوانید به راحتی این هفت خوان خواستگاری تا عروسی را پشت سر بگذارید.

در ادامه این مطلب با شما تمامی مراحل خواستگاری تا عروسی را بررسی خواهیم کرد ، پس با ما باشید .

خواستگاری

خواستگاری یا همان خوازمنی به زبان لکی دارای نکاتی میباشد که رعایت کردن این نکات میتوانید یک خواستگاری خوب را برای شما به همراه داشته باشد.

روش خواستگاری : در ایران معمولاً خواستگاری توسط پسر و در حضور والدین یا سرپرست دختر انجام می‌شود؛ در روش مرسوم در ایران، معمولاً خانواده‌های پسر و دختر در خواستگاری حضور دارند و به‌صورت جمعی انجام می‌شود.

آداب خواستگاری : معمولاً هنگام خواستگاری‌های رسمی در ایران، تهیه گل و شیرینی توسط پسر انجام می‌شود؛ همچنین زمانی که خانواده پسر، برای مراسم به خانهٔ دختر می‌روند، خانواده دختر باید جلوی در حاضر شده و میهمانان را به داخل راهنمایی کنند. اصولاً خانواده پسر در بالای مجلس و خانواده دختر در پایین مجلس می‌نشینند و مشغول صحبت می‌گردند. معمولاً همه سعی می‌کنند زیباترین لباس خود را در این مراسم بپوشند.

پذیرایی خواستگاری : یکی از آداب پذیرایی قدیمی و سنتی در این مورد، مراسم چای گرداندن است. در قدیم از طریق این رسم، دختر برای نخستین بار اجازه می‌یافت که در جمع خانواده داماد حضور یابد؛ همچنین حسن سلیقهٔ دختر نیز به شکل کلی در نحوه پذیرایی کردن او با چای سنجیده می‌شد. امروزه این سنت و رسم دگرگون شده‌است.

بدرقه خواستگار : همانند دیگر مجالس و میهمانی‌ها، میزبان باید تا نزدیک در ورودی میهمانان خود را بدرقه کند.

خواستگاری تا عروسی

بله برون

دیگر مرحله خواستگاری تا عروسی بله برون یا مهر برون است که یکی از سنت های زیبای ایرانی میباشد ، این مراسم پس از مراسم خواستگاری و کسب نظر مثبت عروس و خانواده او انجام میشود.

این مراسم به درخواست خانواده داماد از خانواده عروس برگزار میشود و در طی این مراسم چندی از بزرگان فامیل نیز حضور دارند تا در مورد مهریه یا شیربهای عروسی صحبت کنند و به یک نظر جمعی برسند .

پس از اینکه توافق بر سر میزان مهریه مشخص شد آن را بر روی یک برگه یادداشت میکنند و داماد آن را امضاء میکند و دیگر کسانی که در این مراسم هستند به عنوان شاهد زیر آن را امضاء میکنند

نامزدی

مرحله بعدی خواستگاری تا عروسی نامزدی یا شیرینی خوران میباشد ، اگر در این مرحله هستید یعنی اینکه عروس و داماد برای ازدواج توافق کرده اند و حالا قرار است جشن کوچکی را به مناسبت این اتفاق برگزار کنند .

برگزاری جشن نامزدی معمولاً توسط خانواده عروس صورت میگیرد و تمام هزینه های آن بر عهده عروس میباشد . اما خانواده داماد نیز به عنوان پیشکش هدایایی مانند حلقه ، پارچه های گران بها همراه با چند سینی تزئین شده که هدایا در داخل آنها قرار میگیرد به عروس و خانواده اش اهدا میکنند.

خواستگاری تا عروسی

عقد

یکی از زیباترین و بهترین مراحل خواستگاری تا عروسی عقد میباشد ، درست است که عروس و داماد با یکدیگر توافق کرده اند که ازدواج کنند اما این توافق باید در بستر یک قانون خواص صورت بگیرد .

مهمترین بخش عقد سفره عقد میباشد که با دیزاین ها و شکل های متفاوت پهن میشود و عروس و داماد کنار آن در جایگاهی خاص میشینند و مراسم عقد را اجرا میکنند.

در ایران مراسم عقد به این صورت میباشد که عاقد خطبه ای را میخواند و از عروس و داماد با توجه به مهریه تائین شده نظر آنها را در مورد ازدواج میپرسد و زمانی که هر دی آن ها نظر مثبت خود را اعلام کردند برگه هایی را به عنوان قبول کردن شرایطی که عاقد خوانده است امضا میکنند و سپس به نشان خوشحالی از این وصلت کمی عسل در دهان یکدیگر قرار میدهند تا شیرین کامی را همیشه همراه داشته باشند.

جهازبرون

شاید سخت ترین مرحله خواستگاری تا عروسی برای خانواده عروس جهازبرون باشد . چند رو قبل از مراسم عروسی خانواده عروس جهاز عروس را به صورت کامل به خانه جدیدی که آقا داماد مهیا کرده است منتقل میکنند و خانه عروس را با چیدمانی که به دکوراسیون خانه عروس معروف میباشد تزئین میکنند .

البته در قدیم رسم بود که پس از انتقال وسایل به خانه جدید یکی از طرف خانواده عروس لیستی از وسایل را تهیه میکرد و با داماد صحت آن لیست را بررسی میکرد که خوشبختانه دیگه این رسم انجام نمیشود

حنابندان

تقریباً به آخرین مراحل خواستگاری تا عروسی رسیده ایم . حنابندان جشنی است که به مناسبت خداحافظی عروس در آخرین شب اقامت او در خانه پدری برگزار می شود. درشب حنابندان معمولاً زنان شرکت کننده دستشان را با آغشتن به ظرف حنایی که دور تا دور مجلس گرداننده می شود رنگ می کنند و معتقدند حنا اثری از بهشت و نشانه‌ای از شادی، مهر و نیکبختی دارد

آخرین مرحله خواستگاری تا عروسی

در این مراسم آغاز زندگی مشترک یک زوج در کنار خانواده ، فامیل ، دستان و آشنایان جشن گرفته می‌شود. این مراسم در کشورها و فرهنگ‌ها، ادیان و مذاهب، گروه‌های قومی و حتی طبقات اجتماعی گوناگون، به اشکال مختلفی برگزار می‌گردد.

خواستگاری تا عروسی

تشریفات عروسی ناطقی

تشریفات عروسی ناطقی با در نظر گرفتن تمام مراحل خواستگاری تا عروسی بستری را تهیه کرده است تا در تمام این مراحل در کنار شما عزیزان باشد و بتواند به شما خدمات کند .

برگزاری مراسم عقد به همراه زیباترین سفره عقد و برگزاری جشن عروسی و ارائه خدمات مجالس برای تمام مجالس های شادی شما تنها با یک تماس با مدیریت موسسه تشریفات عروسی ناطقی امکان پذیر میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *