سفره عقد

سفره عقد

[kkstarratings]

سفره عقد یکی از قدیمی ترین رسومات ایرانی ها بوده که در هنگام عقد و در مراسم عروسی پهن می شود و عروس و داماد بر سر آن می نشینند تا عاقد خطبه عقد را جاری کند. چیدمان سفره عقد نقش مهمی در زیبایی جایگاه عروس و داماد دارد و باید با دقت زیادی چیده شود. اگر دوست دارید تا بدانید چه چیزهایی بر روی سفره عقد قرار می گیرد تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

در هر شهری از کشور عزیزمان، رسم و رسومات خاص خود وجود دارد. اما به طور معمول چیزهایی که برای چیدمان سفره عقد استفاده می شود این موارد می باشند:

قرآن، مهر و جانماز

می توان مهر و جانماز را به شکل قلب یا گل درست کرد و بر روی سفره عقد قرار داد.

یک جفت شمعدان

شمعدان که معمولا جزء خریدهای ضروری خانواده ها نیز هست بر روی سفره عقد قرار می گیرد. شما می توانید برای تزیین سفره عقد از شمعدان های خود استفاده کنید و یا اگر چیدمان سفره را به موسسات مربوطه سپردید از آن ها بخواهید تا زیباترین شمعدان موجود خود را برای تزیین آماده کنند. تشریفات عروسی ناطقی بهترین و زیباترین شمعدان های موجود در کشور را دارد و شما می توانید هنگام عقد قرارداد، نمونه دلخواه خود را انتخاب کنید.

نان و نبات

نان نماد رزق و روزی و برکت و نبات نماد شیرینی پیوند عروس و داماد است. معمولا نبات را از نوع زعفرانی تهیه می کنند تا نمای زیباتری به سفره عقد بدهد.

سفره عقد

نقل و سکه

نقل و سکه را نیز در سفره قرار می دهند. در برخی از شهرها از نقل رنگی استفاده می کنند و برخی دیگر ترجیح می دهند از نقل سفید استفاده کنند. سکه نیز نماد افزایش رزق و روزی زوج جوان است.

گردو، بادام و فندق

این سه خوراکی به نشانه گسترده و پررونق بودن زندگی عروس و داماد بر روی سفره عقد قرار می گیرد. همچنین در برخی شهرها، سبزی و پنیر نیز بر روی سفره قرار می گیرد.

خونچه نان سفره عقد

سفره کوچکی است که معمولا در آن نان و اسپند قرار می گیرد. اسپند برای دور ماندن عروس و داماد از چشم بدخواهان دود می شود. دو عدد کله قند نیز در سفره قرار می گیرد که برای ساییدن بر روی سر عروس و داماد در هنگام جاری شدن خطبه به کار می رود.

عسل

عسل نماد شیرینی و خوشی در زندگی است و معمولا در جام های زیبا ریخته می شود و عروس و داماد بعد از جاری شدن خطبه عقد، با انگشت بر دهان یکدیگر قرار می دهند.

سفره عقد

میوه

قرار دادن میوه به نشانه موهبت های طبیعی و رنگارنگ است که خداوند به زندگی مشترک زوج جوان هدیه می کند.

سفره عقد خدمات مجالس ناطقی

اگر برگزاری مجلس خود را به تشریفات عروسی ناطقی بسپارید دیگر هیچ نگرانی بابت چیدمان سفره عقد و دیگر موارد برگزاری جشن نخواهید داشت. ما در تشریفات عروسی ناطقی از بهترین و متخصص ترین نیروهای کاری در زمینه برگزاری یک جشن باشکوه و به یادماندنی استفاده می کنیم و تنها لبخند رضایت مشتری است که می تواند خستگی کار را از تن ما و همکارانمان خارج کند.

سفره عقد